Copywriting, Marketing

Inbound marketing – na czym polega?

W tym artykule omawiamy, czym jest inbound marketing. Dowiedz się więcej!

Nastała nowa era sprzedaży. Na rynku panuje ogromna konkurencja. Firmy uczestniczą w niekończącym się wyścigu o uwagę klienta. W jaki sposób przygotować się do takiego maratonu? Jaki ekwipunek zebrać, aby dobiec do mety – rozpoznawalnej, prężnie działającej marki? Z pomocą przedsiębiorcom przybywa inbound marketing – nowoczesna, bardzo potężna strategia. Dowiedzmy się, czym jest i czy warto ją stosować.

Czym jest inbound marketing?

Inbound marketing, czyli marketing przychodzący, to strategia marketingowa, która ma na celu pozyskanie zainteresowania potencjalnych klientów, poprzez wartościowe treści odpowiadające ich potrzebom. Marketing przychodzący ma stanowić odpowiedź na pytania odbiorców i prezentować rozwiązania ich problemów. Przy okazji dostarcza informacji na temat produktu, usługi czy firmy.

Odbiorca z własnej woli ogląda prezentowany materiał i komunikat reklamowy. Uwagę użytkownika może przyciągnąć artykuł blogowy, ciekawa grafika, szkolenie.

W przypadku firm działających w branży B2B, gdzie podjęcie decyzji o zakupie zajmuje więcej czasu, inbound marketing jest szczególnie przydatny.

Marketing przychodzący jest przeciwieństwem tradycyjnego outbound marketingu, w którym reklama prezentowana jest odbiorcy wbrew jego woli.

Dlaczego warto stosować inbound marketing?

Za inwestycją w nowoczesne strategie przemawia zarówno skuteczność, jak i oszczędność. Inbound marketing zapewnia wiele korzyści. Są nimi:

  • ruch na stronie;
  • wartościowe leady;
  • wiarygodność marki, budowanie wizerunku marki opartego na zaufaniu;
  • aktywność klienta;
  • brak agresywnej reklamy;
  • relacje z klientem;
  • personalizacja dla konkretnej grupy docelowej;
  • zapewnienie odbiorcom wartościowych informacji;
  • wizerunek eksperta.

Nowoczesne podejście do marketingu pomaga w zdobyciu grona lojalnych klientów oraz zwiększa sprzedaż i przychody. Jest to metoda pracochłonna, ale warta swoich wysiłków. Warto przygotować strategię, która opiera się na różnych działaniach oraz korzysta z różnych kanałów marketingowych.

Cztery filary inbound marketing

Skuteczny sposób na rozpoznawalność marki to przekaz dopasowany do potrzeb grupy docelowej. Prezentowane poniżej cztery filary marketingu przychodzącego, mają na celu zachęcenie potencjalnego klienta do tego, aby znalazł na stronie internetowej, to, czego szuka.

Ruch na stronie

Fundament działań stanowi profesjonalna strona internetowa, zawierająca wartościowe treści oraz atrakcyjny design. Należy regularnie aktualizować wpisy, ofertę, aby nie stracić zainteresowania i zaufania potencjalnych klientów. Dla zwiększenia widoczności w wyszukiwarkach Google konieczna jest także regularna optymalizacja (SEO). Coraz większy udział w inbound marketingu mają social media. Służą one nawiązywaniu relacji z klientem oraz są doskonałym kanałem komunikacji, który umożliwia pozyskanie leadów.

Lojalność wobec marki

Co zrobić, aby posiadać grono lojalnych odbiorców? Przede wszystkim wszelkie publikowane informacje muszą być prawdziwe, rzetelne, ciekawe i wartościowe. Należy wskazywać, jakie problemy klienta rozwiązuje produkt, czy usługa. Istotnym elementem jest też obsługa posprzedażowa, która jest szansą na powiększenie grona odbiorców o osoby polecane przez zadowolonych klientów.

Skuteczność kampanii – konwersja

Działanie bez solidnego planu byłoby błądzeniem. Dlatego niezwykle ważne jest ustalenie celów konwersji dla danej strony internetowej i zaplanowanie najbardziej skutecznych metod inbound marketingu. Celem może być zapis do newslettera, zakup, nawiązanie kontaktu z firmą, zapytania o ofertę. Za uzyskanie informacji kontaktowych warto dać odbiorcy jakąś wartość np. rabat, dodatkowe treści, fragment e-booka.

Analityka

Dla lepszego zoptymalizowania podejmowanych działań należy analizować zachowania odbiorców oraz śledzić współczynnik konwersji. Ocena skuteczności zastosowanych metod jest kluczowa na drodze do efektywnego inbound marketingu.

Podsumowanie

Podsumowując, inbound marketing ma pomóc Internautom odnaleźć Twoją markę, która zaproponuje im rozwiązanie ich problemu. Nowoczesne strategie skupiają się również na tym, aby budować zaufanie i lojalność klientów. Dobrze przemyślanie działania marketingu przychodzącego mogą być 10 razy bardziej skuteczne niż outbound marketingu. Jest to pewna inwestycja, ale przynosząca zadowalające zyski.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *